Maledivy jsou konzervativní muslimská země, kam je zakázán dovoz celé řady věcí. Všechna zavazadla jsou po příletu zkontrolována rentgenem nebo osobně celníky. Dovezený alkohol celníci zabavují a vrací až při odletu ze země. Za dovoz ostatních zakázaných věcí hrozí opravdu přísné tresty.

Alkohol

Alkohol není na Maledivách zcela zakázaný, ale jeho dovoz, stejně jako konzumace na lokálních ostrovech, ano. Pokud tedy dostanete chuť na alkohol, jedinou možností je výlet do resortu, na výletní nebo potápěčskou loď, sandbank nebo neobydlený ostrov, kde je konzumace alkoholu povolena. Při návratu na ostrov je potřeba působit střízlivým dojmem. V opačném případě Vám může hrozit až 2 denní vězení, pokuta v řádu tisíců korun a v nejhorším případě doživotní vyhoštění z Malediv. Ceny alkoholu jsou zde opravdu vysoké. Lahev piva stojí cca 50 USD, lahev vína 60 USD a kvalitou se rovná českému krabicovému vínu. Další možností je nákup nealkoholického piva, které se na lokálních ostrovech dá běžně koupit, nealkoholického sektu nebo nealkoholického koktejlu.

Tabákové výrobky

Každý turista si může na Maledivy dovézt 250 ks cigaret, 25 doutníků a 250 g tabáku. Platí i pro elektronické cigarety.

Drogy

Maledivy mají velmi přísné protidrogové zákony. Dovoz nebo držení drog (i marihuany) je tvrdě trestáno. V krajním případě může hrozit až doživotní vězení. Výjimkou jsou léky na bolest nebo na předpis.

Dovoz

Dále je zakázán dovoz veškeré pornografie, náboženských předmětů, které nesouvisí s islámem (kříže, oltáře, sochy), výrobků z vepřového masa, výbušniny, střelné zbraně či harpuny.

Vývoz

Ze země je zakázáno vyvážet korály, želví krunýře a veškeré výrobky obsahující želvovinu.

Oblékání

Maledivané jsou velmi tolerantní a přestože Vám otevřeně málokdo něco řekne, Váš styl oblékání (zejména u žen) může způsobit nepříjemnosti nebo urážku místních. Nevhodné jsou u žen minisukně, odhalená ramena a trička s hlubokým výstřihem. Muži by měli mít kraťasy zakrývající stehna a nesmí mít odhalený hrudník.

Plavky

Na Maledivách je zakázáno koupání v plavkách a bez vrchního dílu plavek. Na většině obydlených ostrovů existují tzv. bikini beach, tedy pláže vyhrazené pro turisty. Tyty pláže jsou ohraničeny a lze se na nich koupat v plavkách.

Fotografování

Není dovoleno fotografovat ústředí Státní bezpečnostní služby v Malé. Na obydlených ostrovech je slušnost se zeptat, pokud si chcete místní lidi fotografovat.