Šnorchlování

Každé ubytovací zařízení nabízí vybavení na šnorchlování k pronájmu nebo zdarma, případně je možné si ho v Malé či přímo na některých ostrovech zakoupit. Většinu ostrovů lemuje laguna s písčitým dnem, která končí strmým korálovým útesem svažujícím se do hlubin. Právě zde, na těchto house reefech, jsou nejvhodnější podmínky pro šnorchlování. Na útesu jsou často k vidění zajímavé útvary či jeskyně, velké množství ryb, ale i větší živočichové, kteří zde hledají potravu. Nejlepší období ke šnorchlování je od ledna do dubna, kdy je v místních vodách nejlepší viditelnost.

Hanifaru Bay – nejslavnější maledivská lokalita proslulá velkým výskytem mant a žraloků obrovských, kteří sem připlouvají za potravou a rozmnožováním. Zátoka bohatá na plakton na atolu Baa, který je od roku 2011 zařazen do Světové sítě biosferických rezervací UNESCO. Nejlepší doba pro pozorování mant je od května do listopadu, žraloci se zde vyskytují celoročně. Potápění je zde zakázáno. Přístup do této lokality je přísně kontrolován. Sdružení Manta Trust kontroluje lodě a zajišťuje, aby v této lokalitě v jednu chvíli šnorchlovalo maximálně 80 lidí. Doba ve vodě je omezena na 45 minut.

Potápění

Maledivy – prvotřídní potápěčská destinace. Vyskytuje se zde několik set potápěčských lokalit.

  • útesy – bohatý život včetně malých ryb a větších tvorů
  • kandu – průlivy mezi ostrovy, útesy a atoly. Bývá zde díky silným proudům hodně planktonu, který přitahuje žraloky obrovské
  • thily a giri – 5 až 15 metrů vysoké formace vyrůstající ze dna
  • vraky – na Maledivách je mnoho potopených vraků, které jsou obrostlé korály, často potopené záměrně

Téměř každý z námi nabízených lokálních ostrovů má alespoň jedno potápěčské centrum, které pořádá potápěčské nebo šnorchlovací výlety a které půjčuje vybavení na potápění i šnorchlování. Potápěčské školy mají vysoký bezpečnostní standard, který je předepsán maledivskými zákony.

Shark Nursery – nejlepší místo na Maledivách, kde jsou k vidění žraloci lagunoví a žraloci spanilí. Jedná se o klidné místo chráněné před silnými proudy kaňonem u hlavního útesu.

Surfing

V posledních letech se stává surfing na Maledivách stále populárnější a Maledivy se díky velkému množství ostrovů , které nabízejí surfové spoty různých úrovní, stávají top surfařskou destinací. Nejvhodnější dobou pro surfaře je díky jihozápadnímu monzunu období od května do října.

Centrální atoly

  • atol Dhaalu – lokalita Vodi at Nyiama, Mauroofs of Kasabu
  • atol Laamu – Ying Yang, Machines, Sarongs (Mundoo)
  • atol Thaa – lokalita Inside Mikados/Farms, Maliks, Finnimas
  • atol Meemu – Muli Inside/F1, Muli Outside

Severní atoly

  • lokalita Beacons, Blue Bowls or Voodoos, Love Charms, Antiques, Tiger, Stripes, Five Islands

Malé atol

  • lokalita Cokes, Chickens, Honkeys, Lohis, Sultains, Jails, Ninjas, Kandooma Right, Quarters, Natives/Foxys, Tucky Joes/Boatyards, Riptides

Jižní atoly

  • atol Baa – 4 oblasti přístupné pouze z lodi
  • atol Raa – nachází se přímo nad ostrovem Baa, takže je jím krytý
  • atoly Lhaviyani a Noonu – málo zmapované surfařské oblasti

Vodní sporty

Na některých obydlených ostrovech jsou střediska vodních sportů, která nabízejí jízdu na vodních lyžích, jízdu na jet-ski, na banánu nebo na fun tube, wakeboarding, kitesurfing, windsurfing, paddleboard nebo půjčení kánoí, kajaků či jiného vybavení.

Rybaření

Rybolov je pro Maledivce hlavním zdrojem obživy. Je možný celoročně, ale vzhledem k počasí je pro sportovní rybolov nejvhodnější listopad až duben, kdy je moře klidné a počasí stálé. Do vzdálenosti 320 km od hranice atolu je možný rybolov pouze na klasické pruty či udice, zakázány jsou jakékoliv sítě. Důvodem je ochrana před nadměrným výlovem ryb a ochrana delfínů před zachycením v rybářských sítích. Zhruba 75% úlovků jsou tuňáci pruhovaní a žlutoploutví. Od roku 2009 je na Maledivách zakázán lov všech druhů žraloků.

Způsoby rybolovu

  • přívlač z lodi – nejoblíbenější způsob rybolovu na Maledivách, loví se na hranách korálových útesů a v okolí mělčin. Vhodné pro lov kranasů, barakud, tuňáků pruhovaných, vzácněji pak plachetníků či větších tuňáků.
  • přívlač z ostrovů – vzhledem k velkému množství korálů často dochází ke ztrátě nástrah i úlovků. Vhodné pro lov kranasů, barakud, chňapalů, kaniců nebo korálových ryb.
  • lov na rybu u dna – oblíbený způsob zejména ve večerních a nočních hodinách. Loví se v hloubkách 10 až 50 metrů na kousky ryb zatížené olovem. Vhodné pro lov chňapalů, tuňáků, korálových ryb, žraloků či rejnoků.
  • jigging – vhodné pro menší rybářské lodě, loví se v hloubkách 20 až 80 metrů na tenké jigy. Vhodné pro lov kranasů, chňapalů, barakud, tuňáků a korálových ryb.
  • trolling – přívlač za jedoucí lodí, vhodné pro i pro méně zkušené rybáře. Loví se na povrchové nástrahy, např. chobotnice, pravé ryby nebo wobblery. Vhodné pro lov tuňáka žlutoploutvého, barakun, plachetníků nebo mečounů.
  • na umělou mušku – v mělčinách se takto loví malí kranasi, albuly nebo korálové ryby